Gang i uddannelsesaftalerne
18. maj 2012

Årets første målinger fra praktikpladsstatistikken viser, at antallet af indgåede uddannelsesaftaler er i stigning i forhold til samme periode i 2009. Der er dog stadig mange praktikpladssøgende elever, som står uden den nødvendige læreplads.

Måske er udviklingen ved at vende. I hvert fald er der i løbet af de sidste par måneder sket en stigning i antallet af indgåede uddannelsesaftaler. Inden for transport og logistik er der i 2010 til og med ultimo marts indgået 443 uddannelsesaftaler. Det en stigning på 19 % i forhold til marts 2009, hvilket skal ses i lyset af, at antallet af indgåede uddannelsesaftaler i løbet af de seneste par år har gennemgået et markant fald.

Målrettet indsats giver succes hos TEC
Hos TEC Landtransport i Hvidovre kan det også mærkes, at virksomhederne igen tager lærlinge ind. Uddannelseskonsulent Flemming Egelund har den seneste måned haft travlt med at oprette uddannelsesaftaler, og det er resultatet af en målrettet virksomhedsopsøgende indsats fra skolens side. TEC Landtransport fik i januar 2010 en bevilling fra Region Hovedstaden til at ansætte et call center, der fik til opgave at booke møder med potentielle læresteder. Flemming Egelund besøgte efterfølgende rundt regnet 80 virksomheder. "Det kræver et hårdt salgsarbejde, en god portion tålmodighed og en masse møder, som nogle gange er forgæves", fortæller han om det opsøgende arbejde, der i første omgang var svært og uden mærkbare resultater. Men pludselig begyndte virksomhederne at vende tilbage, hvilket har gjort maj til en travl måned. Her er der nemlig indgået 14 uddannelsesaftaler - og det er vel at mærke mere end, hvad der blev indgået hele 1. kvartal.

Stadig mange unge mangler praktikplads
Der kan altså tydes en mærkbar stigning i praktikpladsstatistikken for årets første kvartal og hos TEC Landstransport, har maj måned været travl, men statistikken viser også, at der stadig er mange elever, der står uden læreplads. På transport- og logistikområdet var der 395 praktikpladssøgende elever registreret pr. 31. marts 2010, hvilket er en stigning på 115 % i forhold til samme periode sidste år. For hele EUD området udgør denne stigning 63 %.

Det er derfor stadig nødvendigt at gøre en ekstra indsats for at skabe endnu flere praktikpladser til de mange unge i erhvervsuddannelserne, der står uden praktikplads. Som et led i en praktikpladskampagne, der føres af bl.a. Undervisningsministeriet, DA, LO, KL, Danske Regioner, har UNI C udarbejdet et nyt redskab til skolernes praktikpladsopsøgende arbejde. Dette i form af en oversigt, der viser ca. 60.000 virksomheder, der ikke er godkendt som praktikplads, men som måske kan godkendes helt eller delvist. Læs mere om oversigten på Undervisningsministeriets hjemmeside - klik her.

Derudover er der for virksomhederne, som indgår en uddannelsesaftale med en elev, indført en præmieordning via Arbejdsgivernes Elevrefusion (AER). Det betyder, at arbejdsgivere kan modtage op til 50.000 kroner, hvis de indgår en uddannelsesaftale med elever i perioden 5. november 2009 til og med 31. december 2010.

Praktikpladsstatistikken opgjort ultimo marts 2010 viser følgende hovedtendenser:

Indgåede uddannelsesaftaler til dato:

  • Inden for transport og logistik er der i 2010 til og med ultimo marts indgået 443 uddannelsesaftaler. Det en stigning på 19 % i forhold til marts 2009.
  • Inden for hele EUD-området er der indgået 6.646 uddannelsesaftaler i perioden 1. januar til 31. marts 2010. Det er en stigning på 1 %.

Igangværende uddannelsesaftaler:

  • Inden for transport og logistik var der registreret 1.814 igangværende uddannelsesaftaler ved udgangen af marts måned. Det er et fald på 33 uddannelsesaftaler eller 2 % i forhold til samme tidspunkt sidste år.
  • På EUD-området var der 57.110 igangværende uddannelsesaftaler opgjort ultimo marts. Det er et fald på 8.039 aftaler eller 12 % i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Praktikpladssøgende:

  • På transport- og logistikområdet var der 395 praktikpladssøgende elever registreret pr. 31. marts 2010. Det er en stigning på 115 % i forhold til samme periode sidste år.
  • På hele EUD-området var der 8.716 praktikpladssøgende elever pr. ultimo marts 2010. Det er en stigning på 3.371 eller 63 % i forhold til samme periode sidste år.

Skolepraktikelever:

  • Inden for transport og logistik var der ved udgangen af marts 2010 158 elever i skolepraktik. Det er en stigning på 87 elever eller 123 % på et år.
  • Der var 4.084 elever i skolepraktik ultimo marts 2010 på hele EUD-området. Det er en stigning på 1.952 elever eller 92 % i forhold til samme tidspunkt sidste år.

Læs mere og se hele statistikken på Undervisningsministeriets hjemmeside - klik her.

-TUR