- 24. jan 2020
DM i Skills fejrer et selvstændigt valg
I sidste uge fandt DM i Skills 2020 sted i Bella Center i København fra torsdag den 16. januar til lørdag den 18. januar. Transportfagene havde som altid en velbesøgt stand med aktiviteter, der var populære alle dagene.
Lørdagens festligheder satte et punktum for tre spændende dage i erhvervsuddannelsernes tegn, hvor 45 stolte lærlinge blev kåret som danmarksmestre inden for eget fag og fik overrakt priser af statsminister Mette Frederiksen.
Statsministeren bifaldt selvstændighed
Inden overrækkelsen af priser til danmarksmestrene, åbnede statsminister Mette Frederiksen ceremonien med en tale, hvor hun fokuserede på vigtigheden af erhvervsskoleelevernes selvstændige beslutning om at vælge erhvervsuddannelsesvejen:
Velbesøgt transportstand
Transportuddannelserne bidrog med en populær og velbesøgt demonstrationsstand med aktiviteter. De besøgende kunne prøve kræfter med lastbil-, gaffeltruck- og mobilkransimulatorer og gennem VR-briller prøve at svinge til højre i lastbil.
Derudover kunne man deltage i en konkurrence, bruge transportuddannelsernes snapfilter, se film om transportuddannelser samt tale med unge transportlærlinge om dét at tage en transportfaglig erhvervsuddannelse.
DM i Skills 2021
Næste år er det Trekantområdet og Fredericia Kommune, der afholder DM i Skills 2021 i Messe C i Fredericia. Arrangementet afholdes den 4.-6. februar 2021.