Buschauffør
  • BirgitteBirgitte Theresia Henriksen
  • 11. jun 2026

Nye analyser afdækker vigtige dagsordener i transportbranchen

TUR har fået udarbejdet to kvalitative analyser, der giver ny viden om rekruttering af tosprogede lærlinge og medarbejdere samt om anvendelsen af kunstig intelligens inden for transportuddannelserne.

Rekruttering og digital udvikling er centrale dagsordener for transportuddannelsernes fremtid og for virksomhedernes muligheder for at tiltrække, uddanne og fastholde kvalificeret arbejdskraft. Derfor har TUR i samarbejde med Moos-Bjerre Consultants (MBC) fået gennemført to analyser, der stiller skarpt på to aktuelle spørgsmål: Hvordan kan branchen blive bedre til at tiltrække og fastholde tosprogede lærlinge og medarbejdere? Og hvordan kan skoler og virksomheder forholde sig til kunstig intelligens i uddannelse og praksis?

 

Analyse af kunstig intelligens i transportbranchen

Ifølge TURs sekretariatschef, Morten Ørnsholt, viser analysen, at kunstig intelligens endnu er ret nyt på TUR’s transportuddannelser og i store dele af transportbranchen. De fleste uddannelser er fortsat præget af klassisk undervisning, hvor AI bruges i mindre omfang som undervisningsredskab, forberedelsesværktøj eller læringsemne.

 

”De kvalitative interviews viser, at det blandt andet hænger sammen med undervisernes forskellige erfaringer med teknologien og kursisternes ønske om genkendelige undervisningsformer”, siger han og forklarer endvidere, at analysen også viser, at virksomhederne ikke i nævneværdig grad efterspørger specifikke AI-kompetencer. AI indgår dog ofte i bagvedliggende systemer, og behovet handler i stigende grad om grundlæggende digitale færdigheder, så medarbejdere og lærlinge bliver tryggere ved nye teknologier og bedre rustet til at bruge dem kritisk.

 

”På baggrund af analysen kommer vi i TUR til at se på, hvordan vi gennem vores uddannelsesmål, kurser og materialer kan hjælpe med at styrke tilgangen til AI på uddannelserne, så AI lettere kan indgå i undervisningen,” siger Morten Ørnsholt og peger i øvrigt på, at der kan være en særlig opmærksomhed på lagerområdet, hvor anvendelsen af teknologien udvikler sig hurtigt.

 

Analyse af barrierer for tosprogede i transportbranchen

Tosprogede udgjorde i 2023 mere end hver fjerde ansatte i transportbranchen, og det var derfor vigtigt at få undersøgt eventuelle barrierer for netop den gruppe, påpeger Morten Ørnsholt.

 

Analysen viser, ikke overraskende, at sproglige barrierer er den største udfordring, hvor f.eks. fagudtryk og kulturelle forskelle kan være svære at opfange. De har betydning både for adgangen til uddannelserne, for gennemførslen og for mulighederne på arbejdsmarkedet. Nogle steder arbejdes der uden særlige tilpasninger, mens man andre steder har udviklet særlige indsatser som sprogforløb, mentorordninger, digitale og visuelle værktøjer samt flersproget instruktion og begrebslister.

 

”Det er interessant, at analysen også peger på stor forskel i, hvordan skoler og virksomheder arbejder med tosprogede. I TUR kommer vi fortsat til at arbejde med, hvordan vi kan understøtte uddannelsen af tosprogede, eksempelvis med en særlig opmærksomhed i vores materialer og faglærerkurser," siger Morten Ørnsholt.

 

Om analyserne:

Analysen om kunstig intelligens inden for TUR’s transportuddannelser og transportområde fokuserer på:

  • Vejgodstransportuddannelsen, buschauffør i kollektiv trafik samt lager- og terminaluddannelsen.
  • Undersøgelsen bygger på 48 kvalitative interviews med virksomheder og skoler.

Læs analysen i pdf her.

 

Analysen om barrierer for tosprogede i transportbranchen fokuserer på:

  • Vejgodstransportuddannelsen, buschauffør i kollektiv trafik samt lager- og terminaluddannelsen.
  • Undersøgelsen bygger på 50 kvalitative interviews med aktører fra transportbranchen, eksperter fra andre brancher og på både virksomheder og skoler.

Læs analysen i pdf her.

 

Begge analyser er udarbejdet for TUR af Moos-Bjerre Consultants (MBC).