- 21. nov 2023
- EUD
Statsministeren på besøg på Flexuddannelsen
Der var spænding og store smil at hente hos eleverne på Flexuddannelsen i Bilka i Fields, da Statsministeren forleden besøgte virksomheden og fik en snak med de mange dygtige elever fra detail- og lageruddannelsesretningerne.
Lene Timm, Uddannelseschef på Flexuddannelsen, fortæller:
Fantastisk uddannelse: Mange unge vokser og bliver rigtig dygtige medarbejdere
Du kan se hvilket indtryk, det har gjort på Mette Frederiksen at møde nuværende og tidligere elever på Flexuddannelsen via linket herunder.
I interviewet med Glad Fonden kommer Mette Frederiksen ind på, hvordan mange unge der har taget Flexuddannelsen vokser og bliver rigtig opmærksomme og dygtige medarbejdere.
Flexuddannelsen for unge med kognitive handicap
Flexuddannelsen er en 2-årig erhvervsrettet uddannelse for unge, der har afsluttet en STU.På Flexuddannelsen lærer eleverne gennem deltagelse i praksis på en virksomhed. Uddannelsen er holdbaseret og foregår for eksempel i et kantinekøkken, i en stor butik, på et lager, på et plejehjem eller i en virksomhed, der vedligeholder grønne udendørsarealer.
Et elevhold har en fast faglærer, der er uddannet i branchen og en fast tilknyttet vejleder.