- 30. apr 2025
- EUD
Nye puljer skal understøtte campusmiljøer og attraktive ungemiljøer
Flere uddannelser under samme tag kan være med til at sikre et bredt geografisk udvalg af uddannelser med attraktive uddannelsesmiljøer for de unge – også i tyndt befolkede områder, hvor det bliver sværere at udbyde ungdomsuddannelser. Derfor kan udbydere af ungdomsuddannelser og erhvervsuddannelser fra andet halvår af 2025 søge midler til at understøtte campusdannelse, der skal sikre attraktive sociale ungemiljøer.
Midlerne skal blandt andet bidrage til, at uddannelsesudbud i landdistrikter fastholdes og gøres mere bæredygtige. Samtidig skal midlerne anvendes til investeringer og aktiviteter, som understøtter et godt uddannelsesmiljø på tværs af ungdomsuddannelser. Det kan for eksempel være tværfaglige undervisningsforløb, bedre brug af bygninger og lokaler samt udstyr, sociale aktiviteter eller udviklingstiltag som tilbygninger.
Om campuspuljerne
Konkret udmøntes to campuspuljer på samlet 25 millioner kroner årligt fra 2025 og frem til understøttelse af campusdannelser og eksisterende campusmiljøer. Med puljerne gives et økonomisk incitament til, at institutionerne danner eller videreudvikler campusmiljøer med flere forskellige uddannelser på samme sted.
Campusmidlerne udmøntes ved to ansøgningspuljer med en årlig ansøgningsrunde fra andet halvår af 2025 og frem. Der udmøntes en pulje på 18 millioner kroner til støtte af kommende campusdannelser, herunder nye fusioner og samlokaliseringer. Derudover udmøntes en pulje på 6,9 millioner kroner til at styrke uddannelsesmiljøer, hvor der i forvejen udbydes flere uddannelser i et samlet område.
Puljerne vil kunne søges i andet halvår 2025. Information om ansøgningsproceduren, kriterier for tildeling af tilskud mv. vil fremgå af vejledninger om puljer, som offentliggøres i forbindelse med udmelding af puljerne. Ansøgerne skal være institutioner, der udbyder ungdomsuddannelser og er godkendt efter institutionsloven for almengymnasiale uddannelser og almen voksenuddannelse m.v. (AGV-loven) eller erhvervsrettet uddannelse (IEU-loven).
Læs mere på Børne- og undervisningsministeriets side her: